Otwarte Pn-Pt 9-16

Praca za granicą to niepowtarzalna okazja do tego, aby zdobyć cenne doświadczenie zawodowe, poznać inną kulturę, nauczyć się języka i nawiązać nowe znajomości. Jak przygotować się do pracy w innym kraju? Gdzie szukać ofert?

Niezależnie od tego, czy planujesz gap year – rok, który chcesz poświęcić na podróże i prace dorywcze – czy też poszukujesz pracy sezonowej na całe lato, swoje poszukiwania zacznij od wyboru kraju, do którego chcesz wyjechać. To ułatwi znalezienie odpowiedniego zatrudnienia, a także zakwaterowania i da Ci możliwość przygotowania się do aktywnego poszukiwania pracy w interesującym Cię sektorze.

Praca sezonowa za granicą: Skompletuj dokumenty

Wyjazd oraz podjęcie zatrudnienia w innym kraju wiąże się z koniecznością dopełnienia kwestii formalnych. O ile po terenie UE możesz się przemieszczać bez ograniczeń, o tyle w przypadku USA niezbędne będzie uzyskanie wizy. Przed wyjazdem przygotuj odpowiednie dokumenty:

  • upewnij się, że Twój dowód osobisty/paszport jest ważny,
  • złóż wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (dotyczy osób planujących zatrudnienie w krajach EU),
  • złóż wniosek o wydanie wizy (jeśli jest ona wymagana w wybranym przez Ciebie kraju)
  • przygotuj CV.

Przygotowując dokumenty potwierdzające Twoje kwalifikacje zadbaj o to, żeby były one przetłumaczone na język obcy. W przypadku pracy sezonowej najprawdopodobniej nikt nie będzie od Ciebie wymagał świadectw i dyplomów ukończenia szkoły. Warto jednak, aby Twoje CV było kompletne i zrozumiałe dla potencjalnego pracodawcy.

Czy znajomość języka ma znaczenie?

Komunikatywna znajomość języka danego kraju ma kluczowe znaczenie w przypadku poszukiwania pracy. Osoby posługujące się językiem mają szanse na zatrudnienie na stanowiskach wymagających kontaktu z ludźmi. Taka praca jest ciekawa i niezwykle rozwijająca, stwarza doskonałe warunki do tego, aby poznać kulturę danego kraju i nawiązywać nowe znajomości. Osoby, które nie posługują się językiem obcym najczęściej mogą liczyć wyłącznie proste prace fizyczne. Są one monotonne i niskopłatne.

Gdzie szukać pracy?

Najwięcej zagranicznych ofert pracy sezonowej można znaleźć online. Są one publikowane w ramach dedykowanych portali, jak również dostępne na serwisach agencji wyspecjalizowanych w pośrednictwie pracy. Niektóre firmy specjalizujące się w pośrednictwie między pracodawcami a studentami poszukującymi zatrudnienia sezonowego zapewniają znacznie więcej niż zweryfikowane oferty pracy. Jako osoba poszukująca zatrudnienia możesz liczyć na fachową pomoc:

  • z wyborem pracy,
  • z dopełnieniem wszelkich formalności związanych z legalnym zatrudnieniem za granicą,
  • ze zalezieniem zakwaterowania,
  • z ubezpieczeniem.

Studentów zainteresowanych podjęciem zatrudnienia w innym kraju zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z naszą ofertą oraz możliwościami dostępnymi w ramach programu Work and Travel. Nie czekaj tylko sprawdź nasze wyjazdy studenckie za granicę!

Jesteś zainteresowany programem? Zarejestruj się

Jak uzyskać pozwolenie na pracę w USA?

Praca w USA to dla wielu osób spełnienie marzeń. Wiele osób na całym świecie aspiruje do zamieszkania i pracy w… Více

© Copyright Enjoyusa.pl