Otwarte Pn-Pt 9-16

USA to ogromny kraj, z wielkimi możliwościami. Niesamowite metropolie i niepowtarzalne pomniki przyrody sprawiają, że do tego kraju rok w rok przyjeżdżają miliony ludzi. Przed wyjazdem warto jednak zapoznać się z niezbędnymi dokumentami oraz przygotować się na przykre niespodzianki, które mogą czekać na nas na drugim kontynencie.

Przyzwyczailiśmy się, że przez ostatnie kilka lat po Europie podróżujemy głównie używając dowodu osobistego. Do wyjazdu do USA potrzebny nam jest również paszport. To jednak nie jedyna rzecz, o którą musimy zadbać planując przygodę życia!

Czy warto wyjechać do USA?

USA kusi nie tylko wspaniałymi widokami i niepowtarzalnymi metropoliami, które znamy z filmów, ale też i dobrymi zarobkami – nie bez powodu w celach zarobkowych rok rocznie wyjeżdża tam bardzo wiele osób. Aby jednak móc podjąć pracę zarobkową, wymagane jest zdobycie specjalnej wizy. Co innego, jeśli skuszeni jesteśmy amerykańską turystyką – tu, dzięki programowi bezwizowemu, możemy wjechać na terytorium USA na 90 dni.

Brak konieczności posiadania wizy nie oznacza, że granicę USA możemy przekroczyć jedynie z paszportem, ale o tym w dalszej części naszego artykułu. Zanim przejdziemy do formalności czas odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto wyjechać do USA. Odpowiedź jest prosta i brzmi – TAK! To wspaniały kraj, w którym mamy okazję poznać ludzi z całego świata, zaznajomić się z ich zwyczajami, kulturą oraz kuchnią. Nawet krótki wyjazd do USA może być świetną okazją do poznania nowych ludzi i stworzenia sieci kontaktów, która zaowocuje w przyszłości.

Jakie dokumenty potrzeba by wjechać do USA?

Obywatele Polski mogą wjechać na teren USA bez wizy, pod warunkiem że jest to przyjazd turystyczny lub biznesowy – okres, w jakim można przebywać na terenie USA wynosi aż 90 dni, czyli wystarczająco, aby poznać ten wspaniały kraj.

Zamiast wizy jesteśmy zobowiązani do wpisania się do ESTA, czyli do Elektronicznej Autoryzacji Podróży. Koszt wynosi około 21 dolarów, czyli 99 złotych i pozwala nam na wjazd w przeciągu 2 lat od zarejestrowania. Bardzo ważne jest, aby wpis do ESTA został wprowadzony najpóźniej w przeciągu 72 godzin przed wylotem.

Podróżując po Europie często zapominamy o paszporcie, a to właśnie dokument, który jest niezbędny na lotnisku. Do USA mogą wjechać TYLKO osoby, które posiadają ważny paszport – istotne jest również to, że paszport musi być ważny przez przynajmniej kolejne 6 miesięcy, dlatego też przed planowaną wycieczką warto zwrócić uwagę na ten detal.

Jak zaplanować podróż do USA?

Wyjazd do USA nie należy do najtańszych, dlatego też podróż warto zaplanować w każdym szczególe. Na liście rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przed wyjazdem, powinno znaleźć się:

  • ubezpieczenie;
  • przelot w jedną i drugą stronę;
  • trasa zwiedzania;
  • noclegi;
  • transport.

Zacznijmy od ubezpieczenia. Mimo, że szpitale w USA uważane są za jedne z najlepszych, pamiętajmy że obowiązuje tam prywatna służba medyczna, która dodatkowo nie należy do najtańszych. W przypadku różnego rodzaju wypadków (niekoniecznie z naszej winy), gdy wymagana będzie hospitalizacja lub porada medyczna, otrzymamy wysoki rachunek, który będziemy musieli uiścić sami, dlatego też lepiej się w tej kwestii zabezpieczyć i wykupić odpowiedni pakiet. Ubezpieczenie to nie tylko ubezpieczenie zdrowotne, ale również OC – w przypadku rozprawy sądowej odszkodowanie, jakie może przyjść nam zapłacić będzie bardzo wysokie i trudne do pokrycia z własnych oszczędności.

Kolejnym etapem planowania wycieczki do USA powinny być bilety lotnicze. Są one dość kosztowne, choć oczywiście wszystko zależy od miejsca, do którego się udajemy, a także od terminu samego wyjazdu. Przykładowo, bilet do Chicago w jedną stronę to około 1000 złotych.

Plan wycieczki – zrób to z głową!

USA to bardzo duży kraj, który trudno zwiedzić podczas jednego weekendu, dlatego też najczęściej wycieczki do USA trwają około miesiąca. Na ten czas dobrze jest obmyśleć trasę naszego pobytu – co chcemy zobaczyć i w jakich stanach.

Znając trasę, możemy skupić się na noclegach – ich cena będzie różnić się w zależności od miejsc, w jakich chcemy spać. Najtańsze są hostele, jednakże panujące w nich warunki niekoniecznie będą odpowiadać naszym potrzebom. Hotele – w zależności od standardu – mogą wynosić nawet około 500 zł za dobę, za jedną osobę.

Wreszcie – transport. Podróż z jednego wybrzeża na drugie to naprawdę bardzo duża odległość. Można skorzystać tu z krajowych linii lotniczych, pociągów, autobusów lub wynająć samochód, co jest w USA bardzo opłacalne – ale jest tu pewien haczyk, bowiem wypożyczający samochód musi mieć ukończone 25 lat.

Czy powinienem na coś zwrócić uwagę podróżując do USA?

USA to kraj wielu kultur, dlatego możemy spotkać tu ludzi z całego świata. Ale również i każdy stan w USA rządzi się własnymi prawami, dlatego też planując wycieczkę warto zapoznać się z ogólnymi przepisami, jakie panują w danym regionie, aby uniknąć konfliktu z prawem.

W USA należy też uważać na kieszonkowców, szczególnie w dzielnicach, które cieszą się kiepską sławą. Unikniesz ich czytając więcej o miejscach, które chcesz zwiedzić.

Marzysz o zwiedzeniu USA? Czas na realizację marzeń – jeśli zastanawiasz się, jak dobrze zaplanować podróż poszukaj wskazówek na portalach podróżniczych – referencje innych podróżników pomogą ci uniknąć przykrych niespodzianek.

Jesteś zainteresowany programem? Zarejestruj się

Na czym polega Work and Travel i ile można zarobić?

Studenckie wakacje to doskonały czas, aby połączyć ze sobą zwiedzanie, dobrą zabawę oraz pracę. Tego typu doświadczenie może zagwarantować popularny… Více

Interesuje Cię podróżowanie po USA?

Chcesz zobaczyć na własne oczy to, co widziałeś tylko w filmach i GTA? Zdecydowanie pomyśl o wycieczce po zachodnim wybrzeżu!… Více

Podróżowanie po USA: przydatne wskazówki i porady

Lato w pełni, stopniowo zdobywasz doświadczenie zawodowe, budujesz nowe przyjaźnie, a na pewno planujesz z przyjaciółmi wycieczkę po USA po… Více

Obalamy 10 mitów na temat programu Work and Travel USA

Marzysz o spędzeniu całego lata na plaży lub basenie, poznaniu nowych ludzi, zrobieniu sobie selfie ze Statuą Wolności, zwiedzaniu parków… Více

© Copyright Enjoyusa.pl