Studenckie wakacje to doskonały czas, aby połączyć ze sobą zwiedzanie, dobrą zabawę oraz pracę. Tego typu doświadczenie może zagwarantować popularny program Work and Travel, który został zapoczątkowany w latach 60 w USA. Na czym dokładnie polega i ile można zarobić podczas takiego wyjazdu?
Work and Travel to program, w którym mogą wziąć udział pełnoletni studenci. Jego celem jest pozwolenie uczniom na zdobycie pierwszego zawodowego doświadczenia, a jednocześnie na poznanie nowego kraju i zarobienie pierwszych pieniędzy.
Work and Travel – wszystko co musisz wiedzieć o programie
Program Work and Travel powstał w latach 60 w USA i od tamtej pory cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Do programu może dołączyć każdy, kto:
- posiada status studenta;
- ukończył przynajmniej 1 semestr;
- ma ukończone 18 lat.
Jego celem jest pomoc młodym osobom w nawiązaniu międzynarodowych kontaktów, doskonalenie języka, a także zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego. Aby wziąć udział w Work and Travel należy dołączyć do specjalnego programu, co wiąże się z opłatą. Znajdując się w bazie, organizacja poszukuje tak zwanych sponsorów, czyli firmy, która zajmuje się rekrutacją na poszczególne stanowiska.
Organizacja, która zajmuje się Work and Travel pomaga we wszystkich formalnościach, w tym w zdobyciu pozwolenia na pracę na terenie USA.
Czy muszę mieć wizę by przystąpić do Work and Travel?
Mimo, że organizator Work and Travel pomaga w formalnościach, o wizę każdorazowo musi się starać każdy student. Aby móc wyjechać za granicę i wziąć udział w programie niezbędne jest posiadanie wizy studenckiej, która umożliwia także pracę.
Zdarza się, że pomimo zaproszenia od pracodawcy konsul odmówi wydania wizy – powodów może być kilka, w tym na przykład zbyt niska biegłość języka angielskiego (pamiętaj, aby przed konsulem czuć się swobodnie – najczęstszym powodem odrzucenia podania jest właśnie zbyt duży stres, przez który ciężko nam wypowiedzieć się dobrze w języku angielskim!).
Jak wygląda organizacja Work and Travel?
Work and Travel wymaga wkładu finansowego – to nie tylko koszt przystąpienia do samego programu, ale również opłata za bilety lotnicze, wyżywienie czy noclegi. Zdarza się, że koszt noclegu pokrywa pracodawca, ale nie zawsze tak się dzieje, dlatego też dobrze jest zapoznać się ze wszystkimi informacjami zawartymi w umowie.
Oprócz kosztu biletów lotniczych czy noclegu warto też mieć ze sobą oszczędności, które wydamy na jedzenie – szczególnie w pierwszym tygodniu, przed pierwszą wypłatą.
Ile kosztuje Work and Travel?
Ostateczny koszt programu Work and Travel zależy od wielu czynników – miasta, do którego jedziemy czy noclegów. Bilety lotnicze do niektórych miast są dwukrotnie droższe. Podobnie jest z noclegiem czy wyżywieniem – im większe i bardziej turystyczne miasto, z tym wyższymi kosztami musimy się liczyć.
Oczywiście wiele osób znajduje różne rozwiązania, do których zalicza się na przykład darmowy nocleg w zamian za udostępnienie swojego mieszkania w przyszłości.
Ile zarobisz na Work and Travel?
W większości przypadków zarobki podczas Work and Travel pokrywają koszty całego wyjazdu i pozwalają na przywiezienie ze sobą oszczędności. Warto jednak pamiętać, że wszystko zależy od miejsca, do którego się udamy, a także od naszego stylu życia.
Osoby, które jadą na Work and Travel w celach imprezowych muszą liczyć się z tym, że z oszczędności pozostanie niewiele, a zarobki ledwie pokryją koszty pobytu. Osoby, które cenią sobie ciszę i spokój i są nastawione na zwiedzanie nietuzinkowych miejsc w USA, z pewnością będą w stanie zaoszczędzić swoją wypłatę.
Ostateczna kwota wypłaty zależy tak naprawdę od tego, jaką umowę podpiszemy. Godzinna stawka to około 15 dolarów. Zmiana to od 30 do 40 godzin tygodniowo. Brzmi bardzo dobrze, a może być jeszcze lepiej jeśli wliczymy w to dodatkowo płatne nadgodziny.
Czy warto skorzystać z Work and Travel?
Work and Travel to program skierowany do studentów, którzy szukają pracy zarobkowej, a jednocześnie chcą zwiedzić inny kraj. To doskonała okazja by lepiej poznać język angielski, ale też i nawiązać wiele kontaktów międzynarodowych, które mogą przydać się na późniejszych etapach kariery.
Osoby, które skorzystały z programu Work and Travel wielokrotnie wracają – to przygoda, którą warto przeżyć, szczególnie że pobyt w USA podczas wakacji otwiera wiele drzwi i możliwości!