Otwarte Pn-Pt 9-16

Praca w USA to dla wielu osób spełnienie marzeń. Wiele osób na całym świecie aspiruje do zamieszkania i pracy w Stanach Zjednoczonych. Ameryka jawi się jako kraj wielkich możliwości, z których chcemy skorzystać poszukując lepszych warunków do życia dla siebie i swojej rodziny. Jednak procedura uzyskania zatrudnienia w USA może się okazać bardzo trudna.

Jak uzyskać wizę pracowniczą w Stanach Zjednoczonych? Jakie trzeba spełnić warunki? Jakich dopełnić formalności?

Praca w Stanach Zjednoczonych: Co będzie potrzebne?

Obcokrajowcy zainteresowani uzyskaniem zatrudnienia na terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej muszą posiadać jeden z poniższych dokumentów:

  • Zielona Karta (dokument potwierdzający status stałego mieszkańca),
  • Pozwolenie na pracę Employment Authorization Document (EAD),
  • wizę pracowniczą, o którą wystąpił pracodawca w USA i która została zatwierdzona przez USCIS.

Osoba, która nie posiada ŻADNEGO z wyżej wymienionych dokumentów NIE MA SZANS na legalne zatrudnienie w Stanach Zjednoczonych. Dlatego też uzyskanie pozwolenia na pracę w USA jest tak ważne dla obcokrajowców, którzy chcą spełnić swój Amerykański Sen.

Pozwolenie na pracę w USA: Co to dokładnie jest?

Pozwolenie na pracę w USA to karta identyfikacyjna wydawana przez United States Citizenship and Immigration Services (USCIS). Obywatele innych krajów nie mogą pracować w Stanach Zjednoczonych, jeśli nie uzyskają tego dokumentu. Dokument jest wydawany w postaci przypominającej prawo jazdy. Znajduje się na nim zdjęcie osoby uprawnionej do podjęcia zatrudnienia na terytorium USA.

Pozwolenie na pracę a wiza pracownicza

Należy mieć na uwadze fakt, iż pozwolenie na pracę w USA i wiza pracownicza to dwa odrębne dokumenty. Czym się różnią?

 

Wiza pracownicza Pozwolenie na pracę
Wiza pracownicza to tymczasowy dokument, który pozwala posiadaczowi na wjazd do Stanów Zjednoczonych w celu poszukiwania pracy lub pracy na ograniczony okres czasu, np. przy zatrudnieniu sezonowym.

Taki dokument jest wymagany m.in. od studentów, którzy podejmują zatrudnienie w ramach programu Work and Travel.

Pozwolenie na pracę to dokument, który jest potrzebny, aby legalnie pracować dla dowolnego pracodawcy. Zazwyczaj jest on ważny przez rok, po czym należy wystąpić o jego odnowienie, jeśli chce się kontynuować pracę w Ameryce. Od tej zasady istnieją wyjątki. Zależą one od wykonywanej pracy oraz zajmowanego stanowiska.

Kto jest uprawniony do ubiegania się o wizę pracowniczą?

Aby skutecznie ubiegać się o wizę pracowniczą, należy spełnić wymagania USCIS i należeć do określonej grupy osób, które mają prawo do pracy w Stanach Zjednoczonych. Kto jest uprawniony do ubiegania się o wizę pracowniczą?

Lista obejmuje:

  • pracowników tymczasowych – osoby, które chcą przyjechać i pracować w Stanach Zjednoczonych przez określony czas,
  • studentów i turystów z wymiany,
  • tymczasowych gości biznesowych.

Posiadacze Zielonej Karty mogą się natomiast starać o otrzymanie pozwolenia na pracę jako cudzoziemiec na stałe.

Jesteś zainteresowany programem? Zarejestruj się

Praca za granicą – Jak się przygotować? 

Praca za granicą to niepowtarzalna okazja do tego, aby zdobyć cenne doświadczenie zawodowe, poznać inną kulturę, nauczyć się języka i… Více

© Copyright Enjoyusa.pl