Otwarte Pn-Pt 9-16

Praca w USA to dla wielu osób spełnienie marzeń. Wiele osób na całym świecie aspiruje do zamieszkania i pracy w Stanach Zjednoczonych. Ameryka jawi się jako kraj wielkich możliwości, z których chcemy skorzystać poszukując lepszych warunków do życia dla siebie i swojej rodziny. Jednak procedura uzyskania zatrudnienia w USA może się okazać bardzo trudna.

Jak uzyskać wizę pracowniczą w Stanach Zjednoczonych? Jakie trzeba spełnić warunki? Jakich dopełnić formalności?

Praca w Stanach Zjednoczonych: Co będzie potrzebne?

Obcokrajowcy zainteresowani uzyskaniem zatrudnienia na terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej muszą posiadać jeden z poniższych dokumentów:

  • Zielona Karta (dokument potwierdzający status stałego mieszkańca),
  • Pozwolenie na pracę Employment Authorization Document (EAD),
  • wizę pracowniczą, o którą wystąpił pracodawca w USA i która została zatwierdzona przez USCIS.

Osoba, która nie posiada ŻADNEGO z wyżej wymienionych dokumentów NIE MA SZANS na legalne zatrudnienie w Stanach Zjednoczonych. Dlatego też uzyskanie pozwolenia na pracę w USA jest tak ważne dla obcokrajowców, którzy chcą spełnić swój Amerykański Sen.

Pozwolenie na pracę w USA: Co to dokładnie jest?

Pozwolenie na pracę w USA to karta identyfikacyjna wydawana przez United States Citizenship and Immigration Services (USCIS). Obywatele innych krajów nie mogą pracować w Stanach Zjednoczonych, jeśli nie uzyskają tego dokumentu. Dokument jest wydawany w postaci przypominającej prawo jazdy. Znajduje się na nim zdjęcie osoby uprawnionej do podjęcia zatrudnienia na terytorium USA.

Pozwolenie na pracę a wiza pracownicza

Jeżeli planujesz wyjazd do USA do pracy, należy mieć na uwadze fakt, iż pozwolenie na pracę w USA i wiza pracownicza to dwa odrębne dokumenty. Czym się różnią?

 

Wiza pracownicza Pozwolenie na pracę
Wiza pracownicza to tymczasowy dokument, który pozwala posiadaczowi na wjazd do Stanów Zjednoczonych w celu poszukiwania pracy lub pracy na ograniczony okres czasu, np. przy zatrudnieniu sezonowym.

Taki dokument jest wymagany m.in. od studentów, którzy podejmują zatrudnienie w ramach programu Work and Travel.

Pozwolenie na pracę to dokument, który jest potrzebny, aby legalnie pracować dla dowolnego pracodawcy. Zazwyczaj jest on ważny przez rok, po czym należy wystąpić o jego odnowienie, jeśli chce się kontynuować pracę w Ameryce. Od tej zasady istnieją wyjątki. Zależą one od wykonywanej pracy oraz zajmowanego stanowiska.

Kto jest uprawniony do ubiegania się o wizę pracowniczą w USA?

Aby skutecznie ubiegać się o wizę pracowniczą, należy spełnić wymagania USCIS i należeć do określonej grupy osób, które mają prawo do pracy w Stanach Zjednoczonych. Kto jest uprawniony do ubiegania się o wizę pracowniczą?

Lista obejmuje:

  • pracowników tymczasowych – osoby, które chcą przyjechać i pracować w Stanach Zjednoczonych przez określony czas,
  • studentów i turystów z wymiany,
  • tymczasowych gości biznesowych.

Posiadacze Zielonej Karty mogą się natomiast starać o otrzymanie pozwolenia na pracę jako cudzoziemiec na stałe.

Jesteś zainteresowany programem? Zarejestruj się

Na czym polega Work and Travel i ile można zarobić?

Studenckie wakacje to doskonały czas, aby połączyć ze sobą zwiedzanie, dobrą zabawę oraz pracę. Tego typu doświadczenie może zagwarantować popularny… Více

Jak przygotować się do wyjazdu do USA?

USA to ogromny kraj, z wielkimi możliwościami. Niesamowite metropolie i niepowtarzalne pomniki przyrody sprawiają, że do tego kraju rok w… Více

Interesuje Cię podróżowanie po USA?

Chcesz zobaczyć na własne oczy to, co widziałeś tylko w filmach i GTA? Zdecydowanie pomyśl o wycieczce po zachodnim wybrzeżu!… Více

Podróżowanie po USA: przydatne wskazówki i porady

Lato w pełni, stopniowo zdobywasz doświadczenie zawodowe, budujesz nowe przyjaźnie, a na pewno planujesz z przyjaciółmi wycieczkę po USA po… Více

© Copyright Enjoyusa.pl